ארכיון דויד גרוסמן

הסופר דויד גרוסמן, מגדולי הסופרים שקמו בישראל, החליט להפקיד את ארכיונו האישי בספרייה הלאומית, שתעמיד אותו לרשות הציבור . ארכיון דויד גרוסמן יספק אפשרות ייחודית להתוודע לחייו וליצירתו של הסופר, והוא כולל טיוטות של יצירות שכתב עד כה, תחקירים, ביקורות, קטעי עיתונות ועוד חומרים ייחודיים, שיוכלו לשמש את שוחרי הספרות העברית והמתעניינים הרבים ביצירתו בארץ ובעולם. גרוסמן אמר כי הוא "מתרגש מכך שדברים שכתבתי יהיו לצד כתביהם של הוגים, סופרים ויוצרים דוגמת הרמב"ם, קפקא, מרטין בובר, חיים גורי, א.ב. יהושע ונעמי שמר".

בסוד קולות רבים - אירוע מוזיקלי

השירה, הפיוט והתפילה מהווים יסוד מרכזי בזהות, בתרבות ובעבודה הרוחנית של העם היהודי מאז ומעולם. סדרת האירועים "בסוד קולות רבים" הזמינה את המשתתפים בה לקחת חלק במסע מוזיקלי-רעיוני אל לב הפיוט והתפילה. עם כל מפגש עסק במושג חשוב ביהדות: "קדושה", "ציון", "אמונה", "אהבה" ו"שבת". במהלך מפגשי הסדרה נפגשו אנשי רוח ומוזיקאים עם המילים והמנגינות העתיקות, והעניקו להן חיים חדשים. הסדרה זכתה לתשומת-לב משמעותית מאמצעי התקשורת, ומבשרת גם את עלייתו הקרובה לאוויר של אתר "הזמנה לפיוט ולתפילה" החדש, פרי שיתוף פעולה של הספרייה הלאומית עם תכנית "ציוני דרך" במשרד לירושלים ומורשת ועם עמותת "סנונית" המפתחת יוזמות חינוכיות ברשת האינטרנט.

צפו בוידאו

שלומי שבן והרב דוד מנחם מבצעים את "הללויה" של ליאונרד כהן

העיתונות היהודית ההיסטורית עולה לרשת

מיליוני דפי עיתונות יהודית מכל רחבי העולם ובמגוון שפות מועלים לאינטרנט במסגרת הפרויקט הייחודי, פרי שיתוף פעולה בין הספרייה הלאומית ואוניברסיטת ת"א. העיתונים - קרוב ל-100 כותרים שונים - נסרקים ממאגרי הספרייה הלאומית וממאגרי שותפים אחרים בפרויקט, ומאפשרים לחוקרים ולקהל הרחב לגשת לתיעוד אקטואלי מרתק של אירועים היסטוריים מנקודת מבטה של העיתונות באותם ימים הגרסאות הדיגיטליות של העיתונים מאפשרות צפייה במראם המקורי וחיפוש מתקדם בכל המלל שפורסם בעיתון לאורך שנות הופעתו.

הכנסו לאתר
latest Work

60,000 חברים בפייסבוק של הספרייה

דף הפייסבוק של הספרייה הלאומית ממשיך להגדיל את מעגל עוקביו, ופונה היום לקהל רחב מתמיד. הדף חושף מאוצרותיה הרבים של הספרייה, ומשתף באופן יומיומי פריטים נדירים וייחודיים המשמרים היסטוריה של עם שלם עם מעל ל-60,000 לייקים, הוא נחשב לאחד מהדפים המעניינים, המעשירים והשנונים ביותר בפייסבוק הישראלי.

עשו לנו לייק

Open Envelope Icon